Oblouky Negrelliho viaduktu prověří zatěžovací zkouška

Oblouky Negrelliho viaduktu prověří zatěžovací zkouška
25.3.2020Média a tiskové zprávy

Rekonstrukce Negrelliho viaduktu postoupila do další fáze. Je dokončená pokládka kolejí a na řadě je zatěžovací zkouška, při které bude ověřena spolehlivost nosné konstrukce z hlediska mezního stavu použitelnosti, a to na třech mostních objektech. Měření, které provede Kloknerův ústav, začíná dnes odpoledne.

Oblouky Negrelliho viaduktu prověří zatěžovací zkouška
Zátěžový test prověří větev vedoucí od Křižíkovy ulice na Masarykovo nádraží, dále most přes Křižíkovu ulici a také úsek mezi ulicemi Křižíkova a Sokolovská. Pro měření se použije zatížení dvěma až šesti vozíky, z nichž každý váží 62 tun. Sledovat se bude například průhyb ocelových nosníků, rozevření spár nebo sednutí spodní stavby. Zkouška skončí 29. března v dopoledních hodinách.

Aktuálně se pracuje i na instalaci kabeláže a zabezpečovacího zařízení, do konce dubna budou pokračovat práce na trakčním vedení.
 
Historický Negrelliho viadukt se pro dopravu znovu otevře 1. června, přesně 170 let po jeho uvedení do provozu. Tříletá rekonstrukce viaduktu včetně instalace moderního zabezpečovacího zařízení přispěje ke zvýšení plynulosti provozu a umožní zvýšit počet vypravovaných vlaků. Zároveň půjde o první modernizovaný úsek připravený na vyšší kapacitu spojů v projektu spojení na letiště Václava Havla a do Kladna. 
 
Zpět na výpis článků