Otevíráme západní část severního obchvatu Opavy na silnici I/11

Otevíráme západní část severního obchvatu Opavy na silnici I/11
12.9.2023Tiskové zprávy

Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovozňuje západní část severního obchvatu Opavy na silnici I/11. Nová stavba navazuje na východní část, která byla zprovozněna v roce 2019. Severní obchvat Opavy je tím kompletní a může plně sloužit všem řidičům.

Otevíráme západní část severního obchvatu Opavy na silnici I/11
„Pozornost veřejnosti se obvykle zaměřuje na výstavbu dálnic. Pro zlepšení života v mnoha obcích jsou ale často důležitější obchvaty měst. Aktuálně je rozestavěno 92,4 km silnic I. třídy, což jsou z velké části právě obchvaty. Díky kompletnímu severnímu obchvatu Opavy z nich nyní odečteme 5,1 km, což je pro Opavany nepochybně dobrá zpráva,“ říká ministr dopravy Martin Kupka a doplňuje: „Díky rekordním rozpočtům SFDI tím ale dobré zprávy nekončí. Ve výběrovém řízení se nachází dalších 85,4 km dálnic a silnic I. třídy, které se brzy začnou stavět.“

„Dokončení severního obchvatu přinese výraznou úlevu centru Opavy, kde každý den projíždí téměř 16 tisíc vozidel. Ve městě se zásadním způsobem zvýší plynulost a bezpečnost dopravy, méně automobilů přinese obyvatelům snížení hluku a lepší životní prostředí. Dále také probíhá příprava dalších, tentokrát jižních částí obchvatu,“ uvedl při zprovoznění stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Součástí stavby bylo osm mostů, dvě okružní a jedna mimoúrovňová křižovatka. Kilometr dlouhá spojka silnic I/11 a I/57 byla realizována se stoupacím pruhem. Stavba je spolufinancována v rámci Operačního programu Doprava 2014 – 2020 z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

I/11 Opava, severní obchvat – západní část

  • délka: 5,1 km
  • kategorie: S 11,5/80 (90)
  • počet všech stavebních objektů: 78
  • zhotovitel: Metrostav Infrastructure a. s., Metrostav DS a. s.
  • cena stavby dle smlouvy: 994 mil. Kč bez DPH 
  • termín realizace: 2020 – 2023

Ředitelství silnic a dálnic aktuálně realizuje celkem 266 kilometrů nových staveb. Jedná se o 178,7 km dálnic a 87,3 km silnic I. třídy. Ve výběrovém řízení se nachází dalších 85,4 km dálnic a silnic I. třídy. Kompletní přehled všech připravovaných i realizovaných staveb naleznete v interaktivní mapě na webu www.rsd.cz.

 
Zpět na výpis článků