Řidičský průkaz si do konce října vyměnilo 439 tisíc lidí, dalších 222 tisíc výměnu nestihlo

Řidičský průkaz si do konce října vyměnilo 439 tisíc lidí, dalších 222 tisíc výměnu nestihlo
7.11.2017Tiskové zprávy

Od začátku roku si o výměnu končícího řidičského průkazu požádalo 439 tisíc řidičů, kterých se povinná výměna týkala. Pro nový doklad si tak přišlo 57 % motoristů z celkových 765 tisíc, kterým v tomto období platnost dokladu skončila. Jedná se o průkazy vydané během prvních deseti měsíců roku 2007 s dobou platnosti na 10 let, tento rok byl totiž z hlediska počtu vydaných řidičáků nejvytíženější v historii. Řidičů, kteří si propadlý doklad dosud nevyměnili, je aktuálně 222 tisíc.

Řidičský průkaz si do konce října vyměnilo 439 tisíc lidí, dalších 222 tisíc výměnu nestihlo
O bezplatnou výměnu řidičského průkazu je možné podat už tři měsíce před vypršením platnosti.  Lhůta pro vydání dokladu je 20 dnů. V případě, že  vám řidičák už propadl, lze o výměnu požádat i zpětně.  I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. O výměnu průkazu je možné požádat i ve zrychleném termínu do pěti dnů. V tomto případě vyjde na 500 korun. Pokud nepožádáte o nový doklad včas a budete řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskujete pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák.

Do konce roku zbývá vyměnit ještě 326 tisíc průkazů (do tohoto údaje spadají lidé, kteří si propadlý doklad ještě nevyměnili a ti, kterým platnost řidičského průkazu skončí během listopadu a prosince). Největšímu počtu dokladů skončí platnost v posledních dvou měsících roku v Praze, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Aktuální statistiku k výměně řidičských průkazů najdete na našem webu zde.


  
 
Do konce letošního roku si musí vyměnit průkazy způsobilosti také vůdci plavidel a členové lodních posádek.

Výměna průkazů se letos netýká jen motoristů, ale také vůdců plavidel a členů lodních posádek. Na platnost svých dokladů si musí dát pozor především profesionálové, tedy vůdci plavidel jiných než malých, kterým byl průkaz vydán od 1. 5. 2004 do 31. 12. 2014. Totéž platí pro plavecké služební knížky, do nichž jsou zapsány způsobilosti členů posádek plavidel jiných než malých. Povinnost vyměnit si průkaz se vztahuje i na některé vůdce malých a rekreačních plavidel. U této skupiny ale jde pouze o starší průkazy vydané od 1. 1. 1985 do 31. 12. 1995. Dohromady zbývá do konce roku vyměnit ještě 10 500 průkazů způsobilosti. Vyměnit si je letos přišlo zatím jen 4500 lidí.

Výměna průkazů vyplývá z požadavků evropské směrnice, podle níž musel být už v roce 2014 upraven zákon o vnitrozemské plavbě. Došlo k jasnému vymezení, kdo je vůdce plavidla a jaké podmínky v každé kategorii musí splnit.
 
Zpět na výpis článků
Související články