Investice do nového mýtného systému se vyplatila: stát vybral vloni na mýtném přes 11,5 mld. Kč

Investice do nového mýtného systému se vyplatila: stát vybral vloni na mýtném přes 11,5 mld. Kč
7.1.2021Média a tiskové zprávy

Generační obměna mýtného systému pro nákladní automobily byla pro stát dobrou investicí. Ve srovnání s původní mikrovlnnou technologií ušetřila Česká republika vloni na provozních nákladech elektronického mýtného systému téměř 1 miliardu korun. Výnosy z mýtného se navíc meziročně zvýšily o 573 milionů korun i přes negativní dopady pandemie COVID-19 na celý sektor evropské dopravy.

Investice do nového mýtného systému se vyplatila: stát vybral vloni na mýtném přes 11,5 mld. Kč
Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím satelitního mýtného systému od dopravců na mýtném více než 11,5 miliardy korun. Meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 procent i přesto, že v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii COVID-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem.

„Výborné výsledky roku 2020 jsou důkazem, že nový satelitní mýtný systém plní spolehlivě funkci strategické infrastruktury státu. Došlo k významnému poklesu nákladů na provoz systému a díky tomu může být investováno více peněz od dopravců do obnovy a rozvoje dopravní infrastruktury v Česku,“ uvedl Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll. 

V posledním měsíci roku 2020 zaplatili dopravci za použití zpoplatněných komunikací 897 milionů korun, o 24 procent více, než v roce 2019. Významný meziroční nárůst je dán zejména rozšířením zpoplatnění silnic I. třídy o 860 km a vysokou produkcí v oblasti automobilového průmyslu, která se pozitivně promítala do výběrů mýtného v průběhu celého podzimu.

„Mám radost, že se nám podařilo zajistit i v komplikovaném roce 2020 stabilní provoz systému tak, aby dopravci nepocítili omezení v oblasti klientského servisu při plnění mýtných povinností. Podařilo se nám implementovat bezpečnější vstup do zákaznické samoobsluhy přes portál eIdentita a připravili jsme systém na zavedení trojsložkového mýtného od 1. ledna 2021,“ doplnil Okáli.

vyber-myta.png
Ke konci roku bylo 2020 bylo v elektronickém mýtném systému registrováno 546 tisíc vozidel, ke kterým vyzvedli dopravci 468 tisíc palubních jednotek. Necelou třetinu z registrovaných vozidel tvoří automobily z České republiky.

Mýtné v České republice vybírá Ředitelství silnic a dálnic ČR.

S využitím tiskové zprávy Czech Toll

 
Zpět na výpis článků