Ministerstvo dopravy podpoří nákladní železniční dopravce jezdící na elektřinu 230 miliony korun

Ministerstvo dopravy podpoří nákladní železniční dopravce jezdící na elektřinu 230 miliony korun
26.5.2022Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy vyhlašuje výzvu pro podporu nákladních železničních dopravců v elektrické trakci za rok 2021. V dotačním programu ROCET je připraveno 230 milionů korun, které budou sloužit na kompenzaci plateb za obnovitelné zdroje energie uhrazené dopravci v loňském roce.

Ministerstvo dopravy podpoří nákladní železniční dopravce jezdící na elektřinu 230 miliony korun
Poskytování finanční podpory pro nákladní železniční dopravu v elektrické trakci vnímám jako jedno z důležitých opatření, kterým lze podpořit konkurenceschopnost tohoto ekologického dopravního módu oproti jiným druhům dopravy,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka s tím, že s takovou finanční podporou nákladní železniční dopravě minulá Babišova vláda vůbec nepočítala. „Na uvolnění prostředků jsem se domluvil s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. V této kritické době je taková pomoc nanejvýš potřebná,“ dodává ministr.
 
Krok ministerstva vítá také výkonný ředitel sdružení ŽESNAD.CZ Oldřich Sládek. „Oceňuji, že i přes složitou rozpočtovou situaci byla tato podpora železniční nákladní dopravy ze strany státu uznána jako potřebná. Naplňování politiky snižování emisí z dopravy je společným úkolem jak soukromých společností, tak státu,“ uvedl Sládek. 
 
Cílem programu je přispět k většímu zapojení železniční nákladní dopravy v elektrické trakci do přepravy zboží. Podpora spočívá v kompenzaci poplatku za obnovitelné zdroje energie, který dopravci zaplatili v částce za odebranou elektrickou energii provozovateli železniční sítě. Toto opatření má také přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti železniční nákladní dopravy.

Další pomoc bude následovat

Na program ROCET naváže trvalé osvobození dopravců využívajících elektřinu k pohánění vozidel od poplatků za obnovitelné zdroje elektřiny. Týkat se to má jak železnice či lanovek, tak dopravních podniků provozujících metro, tramvaje nebo trolejbusy. Toto opatření platí od začátku roku, Evropská komise ještě musí potvrdit, že odpuštění poplatku nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu.
 
Výzvu k podávání žádostí o podporu uveřejní Ministerstvo dopravy na svých stránkách během příštího týdne. Podmínky čerpání zůstávají obdobné jako v loňském roce.

 
Zpět na výpis článků