Ministerstvo dopravy vypsalo otevřenou soutěž na dodavatele registračních značek

Ministerstvo dopravy vypsalo otevřenou soutěž na dodavatele registračních značek
16.7.2014Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy vypsalo otevřenou soutěž, která určí dodavatele registračních značek vozidel. Po 13 letech tak skončí monopol jedné firmy na tuto zakázku a dodavatel bude vybrán v otevřeném zadávacím řízení. Zájmem ministerstva dopravy je, aby se mohlo soutěže zúčastnit co nejvíce uchazečů. Kritériem pro hodnocení nabídek bude nejnižší cena.

 Předmětem zakázky je výroba tabulek registračních značek podle zákonných a technických požadavků, příprava tabulek pro distribuci a likvidace zpětně odebraných značek. Uchazeči mohou nabídky podávat do 10. září. Kritériem pro výběr dodavatele bude nejnižší nabídková cena. Zakázka je vypsána na jeden rok s možností prodloužení nejdéle do konce roku 2015. Pokud se zadávací řízení obejde bez komplikací, mohl by nový dodavatel být znám na podzim.

Od roku 2016 by měl systém registrace vozidel a přidělování SPZ určit nový právní předpis, který majitelům vozidel umožní registrační značku vlastnit a ponechat si ji při změně vozidla. Tento takzvaný německý model přidělování značek ovšem vyžaduje úpravy legislativy i Centrálního registru vozidel. Záležet samozřejmě bude i na tom, jak se k tomuto záměru postaví vláda a parlament. Do případné změny zákonů musí výrobu registračních značek zajišťovat stát. Nic ale nebrání tomu, aby se tato rozsáhlá zakázka už nyní stala předmětem veřejné soutěže.

„Nevidím žádný důvod, proč by jedna firma měla mít monopol na výrobu registračních značek, které jsou zjednodušeně řečeno pouhým kusem plechu. Zarážející je, že stát nedokázal za posledních dvacet let zakázku, za kterou ročně platí zhruba 240 milionů korun, otevřít standardní soutěži,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař.

V současné době se vyrobí zhruba 1,4 milionů kusů registračních značek ročně. Poprvé od roku 2001, kdy výrobu registračních značek dostalo na starost ministerstvo dopravy, vybere úřad dodavatele v soutěži, kde stěžejním kritériem bude cena. Kromě možné úspory, je motivací takového kroku i to, že už několik let neexistuje právní, ani jiný důvod monopol na tuto zakázku prodlužovat, a diskriminovat tím potenciální dodavatele.

Zpět na výpis článků