Ministr Ťok: Nařídil jsem přísnější kontrolu alkoholu kvůli strojvůdci, který usmrtil na přejezdu dv

Ministr Ťok: Nařídil jsem přísnější kontrolu alkoholu kvůli strojvůdci, který usmrtil na přejezdu dv
22.3.2016Média a tiskové zprávy

Včerejší tragická srážka nákladního vlaku s automobilem v Golčově Jeníkově ukázala na nedostatečnou kontrolu alkoholu u strojvůdců soukromých nákladních dopravců. Nehoda na přejezdu s vypnutým zabezpečovacím zařízením si vyžádala dvě oběti. Ministr dopravy proto nařídil přísnější režim kontrol na železnici.

„Drážní inspekci i Drážnímu úřadu dám za úkol, aby zintenzivnily své kontroly strojvedoucích i ostatních klíčových zaměstnanců v provozu. Pokud by to mělo zvýšit bezpečnost provozu, zasadím se o to, aby obě instituce mohly opět vykonávat i neohlášené, preventivní kontroly, bez nutné součinnosti se zaměstnavatelem. Podobné případy se nemohou opakovat,“ řekl ministr Dan Ťok.

Obecně platí, že každý dopravce musí zajistit takové podmínky, aby železnice byla bezpečná. V praxi ale Drážní úřad, Drážní inspekce ani Správa železniční dopravní cesty nemohou provádět namátkové kontroly, respektive probíhají pouze ve spolupráci se zaměstnavatelem, například jeho přivoláním na místo s žádostí o provedení kontroly.

„Je na každém dopravci, aby zajistil bezpečnost dopravy a aby jeho zaměstnanci nastupovali do práce nejen odpočatí, ale samozřejmě střízliví. Od dopravců na železnici, včetně soukromých, si proto vyžádám podrobné informace o tom, jak zajišťují preventivní kontrolu alkoholu u svých zaměstnanců,“dodal ministr Ťok.

Příčinu nehody zjišťuje Drážní inspekce. Podle prvních zjištění bylo přejezdové zabezpečovací zařízení vypnuto z činnosti a závory v okamžiku srážky byly zvednuty. Přestože strojvedoucí byl o vypnutí přejezdu informován, nepřizpůsobil tomu svou jízdu a nehodě nedokázal zabránit. Dechová zkouška na alkohol u strojvedoucího byla pozitivní.

 

 

Zpět na výpis článků