Ministr Ťok: Vodní cesta z Prahy do Drážďan má velké turistické využití

Ministr Ťok: Vodní cesta z Prahy do Drážďan má velké turistické využití
12.6.2015Média a tiskové zprávy

Ministr Ťok: Vodní cesta z Prahy do Drážďan má velké turistické využití

Ministr dopravy Dan Ťok se setkal v Drážďanech se svým saským protějškem Martinem Duligem. Hlavním tématem jednání bylo splavnění Labe a jeho využití v budoucnosti. Podle ministra Ťoka je možné, že děčínský plavební stupeň dostane stavební povolení nejdříve v roce 2019.

"Pokud se nám podaří projít procesem posouzení vlivu na životní prostředí EIA, čeká nás územní řízení a získání výjimek pro zvláště chráněné živočichy. Pak budou následovat projekční práce, samozřejmě s tím, že musíme získat veškerou půdu, která je potřeba," řekl při jednání Ťok.

Ťok nevidí vodní stupeň jenom v zabezpečení splavnosti Labe po celý rok, ale je to zároveň krok, který by měl pomoci přírodě a ochraně proti povodním. Zároveň je Labe také ideální pro rekreační účely.

"Nejde jen o dopravu zboží, ale vidíme potenciál pro podnikatele a další zaměstnanost a pro turistické využití Labe. Existuje velký zájem provozovatelů vnitrozemské vodní turistiky na cestě z Prahy do Drážďan nebo opačným směrem," dodal český ministr.

Podle saského ministra Duliga je v zájmu celé Spolkové země Německo prosazovat to, aby se pravidelně čistilo a odbahňovalo koryto Labe a zaručila se splavnost. "Budeme se tím zabývat, aby zájmy ČR byly naplněny a aby byly podpořeny i saské zájmy, tedy ochrana životního prostředí v prostoru kolem řeky," řekl Dulig.

Oba ministři spolu také mluvili o dostavbě silnice D8, o regionální železniční dopravě nebo o plánu vysokorychlostní železnice. Ministr dopravy Dan Ťok je v Sasku spolu s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou na oficiální návštěvě, která začala dopoledne plavbou z Děčína do Bad Schandau.

 

Zpět na výpis článků