Ministr dopravy Ťok jednal s premiérem a primátorkou Prahy o železnici na letiště

Ministr dopravy Ťok jednal s premiérem a primátorkou Prahy o železnici na letiště
18.6.2015Tiskové zprávy

Ministr dopravy Dan Ťok jednal ve středu 17. června 2015 s premiérem Bohuslavem Sobotkou a primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou o možných variantách železničního spojení z centra Prahy na ruzyňské letiště a dále do Kladna. Představitelé vlády a hlavního města se na schůzce informovali o svých postojích, konečnou variantu spojení s letištěm ale ministerstvo dopravy zvolí až na základě závěrů studie proveditelnosti. Bude přitom hledat způsob, jak vyjít vstříc potřebám Prahy 6. 

„Chceme dotáhnout tento roky odkládaný projekt a připravit ho tak, aby vyhovoval jak potřebám Prahy 6, tak požadavkům na ekonomickou efektivitu. Ta je mimo jiné podmínkou financování této nákladné stavby z evropských fondů. Takové řešení chceme ve spolupráci s městem co nejdříve najít,“ řekl Ťok.

Správa železniční dopravní cesty připravuje studii proveditelnosti spojení na letiště, která porovná všechny varianty tras a různé koncepty z hlediska kapacity trati. Studie proveditelnosti bude dokončena během léta a teprve na jejím základě vybere ministerstvo nejvhodnější variantu. V úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem se ministerstvo z důvodů vysokých nákladů nepřiklání k variantě úplného zahloubení v celé trase. Bude se ale snažit potřeby Prahy 6 co nejvíce zohlednit, možností je například částečné vedení železnice pod zemí a nad zemí. Finální podoba projektu bude předmětem dalších jednání.

Zpět na výpis článků