Správa železnic letos doplní závorami dalších 39 přejezdů

Správa železnic letos doplní závorami dalších 39 přejezdů
31.1.2020Tiskové zprávy

Správa železnic pokračuje v trendu zvyšování bezpečnosti na železničních kříženích se silnicemi a v letošním roce doplní závory u 39 přejezdů. Statistiky mimořádných událostí způsobených řidiči motorových vozidel na přejezdech potvrzují, že se tento přístup osvědčil. Správce infrastruktury pokračuje i v prevenci a minulý týden spustil nová informační videa Bezpečná železnice zaměřená právě na chování řidičů na přejezdech.

Správa železnic letos doplní závorami dalších 39 přejezdů
„Statistiky skutečně verifikují klesající trend ve vývoji počtu nehod na přejezdech. Tento fakt potvrzuje, že masivní investice Správy železnic do zabezpečení přejezdů v uplynulých letech mají své opodstatnění a začínají se již také projevovat v praxi,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a doplňuje: „Aktivní jsme ale i na poli prevence. Na našich webových stránkách, facebookovém profilu a komunikačním kanálu na youtube.com je k dispozici množství preventivních spotů. Letošní rok jsme zahájili videi zaměřenými právě na bezpečnost na přejezdech.“

V letošním roce Správa železnic doplní závory na osmnácti přejezdech na silnicích první třídy. Na komunikacích druhé třídy pak dojde k doplnění u deseti přejezdů a na silnících třetí třídy se jedná o jedenáct instalací závorových břeven. Vedle toho bude dalších třináct přejezdů situovaných na silnicích třetí třídy nově doplněno o výstražnou světelnou signalizaci.

Správce české železnice také v minulém týdnu spustil informační videa v rámci kampaně Bezpečná železnice. Spoty ukazují, jak by se řidiči motorových vozidel měli správně chovat při přejíždění přejezdů. Celkem čtyři instruktážní videa začal postupně zveřejňovat na svém facebookovém profilu od 21. ledna. Poslední pátý a souhrnný díl se zveřejnil na Youtube kanále Správy železnic dnes.

Vývoj počtu mimořádných událostí na železnici v České republice není výrazně odlišný od zbytku Evropy. Podle statistik připadá v ČR 2,6 obětí na 1000 přejezdů, zatímco v EU se jedná o 2,8 obětí na stejný počet úrovňových křížení. Závěry vyšetřování nehod na železničních přejezdech ukazují, že největší podíl na jejich vzniku je způsoben nepozorností a porušováním pravidel silničního provozu ze strany řidičů motorových vozidel. K nejčastějším prohřeškům patří nedodržování maximální povolené rychlosti, nerespektování signalizace přejezdu a nedostatečná pozornost věnovaná řízení.

Přes všechny tyto negativní faktory, přes stále se zvyšující počet registrovaných vozidel a určité dílčí přechodné, zpravidla nahodilé výkyvy, se daří počet nehod na železničních přejezdech v dlouhodobé perspektivě snižovat.


 
Zpět na výpis článků
Související články