Ťok: České dráhy se mohou hlásit do soutěží, že dráhy vlastní stát je známo

Ťok: České dráhy se mohou hlásit do soutěží, že dráhy vlastní stát je známo
17.11.2016Tiskové zprávy

Vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka k dopisu premiéra Sobotky ohledně Českých drah a soutěží dle zákona o veřejných zakázkách.

Ťok: České dráhy se mohou hlásit do soutěží, že dráhy vlastní stát je známo
Z ustanovení zákona o veřejných zakázkách vyplývá, že pokud má zadavatel pochybnosti o transparentním vlastníkovi společnosti soutěžící ve veřejné zakázce, tak ji může vyloučit v případě, že nemá zaknihované akcie.

Všem občanům ČR je známo, že ČD a.s. jsou vlastněny státem, a jestli si pan Birke a pan premiér této skutečnosti doposud nevšimli, tak to mohou jednoduše zjistit pohledem do obchodního rejstříku. Proto není žádný důvod ČD vylučovat a spekulovat o jejich vyloučení.

Touto záležitostí se v létě tohoto roku zabývalo představenstvo ČD a odložilo celou kauzu s tím, že s tímto ustanovením zákona o veřejných zakázkách nemají ČD žádný problém. Pokud to dnes někdo opět otevírá a představenstvo ČD mělo v létě nesprávnou právní analýzu, tak budu požadovat, aby za tuto chybu rezignoval člen představenstva odpovědný za legislativu pan Ludvik Urban, který je nominantem ČSSD.

Pokud by někdo chtěl zákon vykládat tak absurdně, že je nejasné vlastnictví u ČD, měli by pan Birke a pan premiér bít na poplach také u dalších státních firem, kde je stát jediný akcionář. Například v rezortu MPO vedeném ČSSD má akcie na jméno ČEPS a.s. nebo OTE as.

Dan Ťok, ministr dopravy
 
Zpět na výpis článků
Související články