Nový úsek ústecké D8 je bez omezení

Nový úsek ústecké D8 je bez omezení
20.9.2017Média a tiskové zprávy

Ve středu 20. září odpoledne řidiči projeli poprvé dvanáctikilometrovým úsekem ústecké dálnice D8 mezi Bílinkou a Řehlovicemi bez omezení. Od páté hodiny ranní byl úsek uzavřený kvůli cvičení integrovaného záchranného systému, testům a kontrole bezpečnostních a provozních systémů tunelů a změně dopravního značení.

Nový úsek ústecké D8 je bez omezení

„Prackovická estakáda na ústecké dálnici D8 je podle odborníků z rady geotechnického monitoringu bezpečná pro provoz ve všech čtyřech pruzích a nemusí už omezovat řidiče. V úseku proběhlo dlouhodobě plánované testování v tunelech a cvičení integrovaného záchranného systému, kdy bylo potřeba tento úsek dálnice na půl dne uzavřít,“ uvedl ministr Dan Ťok.

Provoz na zbývajícím úseku dálnice D8 byl po odstranění sesuvu zprovozněn v prosinci loňského roku. Kvůli nestabilnímu podloží u Prackovické estakády bylo nutné omezit provoz pouze na dva ze čtyř jízdních pruhů a dodatečně most zakotvit pomocí podzemních kamenných stěn, kotev v opěře nebo železobetonových pilotů.
Dálnice D8 je v tomto území také pod nepřetržitým monitoringem na více než stovce měřících bodů.

Pokračování v dalších stavebních pracích u estakády bude probíhat na jaře příštího roku, kdy bude opět provoz jako doposud na mostě omezen na dva pruhy. Toto dopravní omezení nicméně doposud v místě nezpůsobovalo žádné dopravní komplikace a doprava na D8 byla i ve zúženém profilu plynulá.

Dvanáctikilometrový úsek ústecké dálnice D8 od Bílinky po Řehlovice bude přes den od 5. ranní do nejdéle 17. hodiny odpolední zcela uzavřený. Bude nutné provést detailní testy a kontroly veškerých bezpečnostních a provozních systémů tunelů. Od ranních hodin bude na úseku dálnice probíhat komplexní cvičení Integrovaného záchranného systému v koordinaci s dispečinkem Ředitelství silnic a dálnic. V této době bude k dispozici značená objízdná trasa vedená převážně po silnici 1/8. Během doby uzavření dálnice silničáři také odstraní přechodné dopravní značení, doplní svodidla, zruší přejezdy středního dělícího pásu, zbrousí mostní dilatační přechod.

Poslední chybějící úsek dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi řidičům slouží od 17. prosince 2016. V celé své délce 94 km byla dálnice D8 loni zprovozněna na základě povolení předčasného užívání stavby, které vydaly příslušné stavební úřady na základě souhlasných stanovisek všech dotčených orgánů. Podkladem byl i odborný posudek stability svahů širšího okolí dálnice, včetně oponentního vyjádření České geologické služby.
 

Zpět na výpis článků
Související články