Vláda schválila rozvoj letectví a kosmických aktivit, podpoří tím průmysl

Vláda schválila rozvoj letectví a kosmických aktivit, podpoří tím průmysl
16.1.2017Tiskové zprávy

Vláda dnes na svém jednání schválila návrhy projektů ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), které mají pomoci rozvoji letectví a kosmických aktivit v ČR pro roky 2017 a 2018. Rozpočet na tyto aktivity činí 375 mil. Kč ročně.

Vláda schválila rozvoj letectví a kosmických aktivit, podpoří tím průmysl
Po vzoru jiných států by tak měl být i v České republice aktivován třetí pilíř možné spolupráce s ESA. V praxi to znamená, že Česká republika se bude nejen podílet na povinných a volitelných aktivitách ESA, ale bude moci zřídit také zvláštní projekt určený speciálně pro Českou republiku.

Ten bude primárně zaměřen na rozvoj českého průmyslu. Počítá se s aktivitami zaměřenými na budování průmyslových kapacit, zvyšování technologické úrovně průmyslu prostřednictvím nových technologií a postupů, které se uplatní jak v kosmických aktivitách, tak v letectví. Projekt by měl zejména připravit firmy na integraci do dodavatelských řetězců velkých společností. Firmy si tak budou muset osvojit například vyšší úroveň dokumentace projektů, managementu kvality či automatizaci výrobních procesů.

Dalším krokem, který musí nyní Ministerstvo dopravy udělat, je požádat Evropskou kosmickou agenturu o poskytnutí pomoci ve zřízení takového projektu. S poskytnutém této pomoci musí následně souhlasit dvoutřetinová většina všech 22 členských států ESA.


 
Zpět na výpis článků