Začal EU Space Week, ukáže budoucnost evropských družicových systémů

Začal EU Space Week, ukáže budoucnost evropských družicových systémů
4.10.2022Média a tiskové zprávy

Na výstavišti v pražských Holešovicích začala unikátní akce týkající se vesmíru - EU Space Week. Jejím hlavním cílem je představit současný stav a budoucí rozvoj družicových systémů kosmického programu EU, tedy Galileo, EGNOS a Copernicus.

Začal EU Space Week, ukáže budoucnost evropských družicových systémů
Během čtyřdenní akce pořádané od 3. do 6. října proběhne ukázka technologií, které unijní družicové systémy využívají. Uskuteční se také řada networkingových a doprovodných akcí a představení příležitostí pro rozvoj vlastních nápadů na kosmické aplikace a možnosti získání podpory pro jejich překlopení do praxe.
 
Data a služby družicových systémů se uplatňují v širokém spektru aplikací. S postupným rozvojem kosmických technologií, strojového učení a rychlého přenosu a zpracování dat se otevírají nové možnosti uplatnění družicových služeb i v tradičních oborech, jako je doprava, zemědělství či řízení využití přírodních zdrojů.
 
Nové perspektivy představí odborníci z Evropské komise, Agentury EU pro kosmický program (EUSPA), se sídlem v Praze a také Evropské kosmické agentury (ESA). Tyto informace jsou klíčové právě pro poskytovatele služeb z řad vesmírného průmyslu a start-upů, kteří se budou moci s odborníky z Evropské komise, EUSPA i ESA také neformálně setkat.

Praxe i start-upy

 
EU Space Week se zaměří rovněž na podporu přenosu nápadů do praxe, podporu start-upů a také představení projektových výzev v Rámcovém programu pro vědu, výzkum a inovace nazvaném Horizon Europe.
 
Kromě hlavního programu proběhnou také doprovodné akce, jako je panelová výstava českého kosmického průmyslu, již spoluorganizuje CzechInvest a generálním partnerem je česká firma TRL Space.
 
Během letošního podzimu připravuje české předsednictví v Radě EU ještě další akce zaměřené a kosmické aktivity – velkou businessovou konferenci Space2Business, České národní uživatelské fórum Copernicus, či seminář na spolupráci kosmického a obranného sektoru.
 
EU Space Week organizuje Evropská komise ve spolupráci s Ministerstvem dopravy, hlavním městem Prahou, Agenturou EU pro kosmický program (EUSPA) a dalšími partnery. Akce se zúčastní na osm set účastníků z řad firem, institucí a organizací a také uživatelů družicových systémů. Sledovat ji lze také on-line na webu euspaceweek.eu. 
Zpět na výpis článků
Související články