Nový systém elektronických dálničních známek naopak posílí kontroly

Nový systém elektronických dálničních známek naopak posílí kontroly
14.08.2020 10:22:34Na pravou míru
Nový systém elektronických dálničních známek naopak posílí kontroly

V některých médiích se objevila informace, že kamery hlídající zaplacení dálničního poplatku budou „slepé“, protože nebudou automaticky pokutovat. Uvádíme informaci na pravou míru.

Kontrola úhrady poplatků za dálniční známky bude od roku 2021 dvojí. Stacionární a mobilní, tedy jednak síť pevných kontrolních bodů (mýtné brány) a také tzv. „kufry“ pro Policii ČR a Celní správu. Půjde o jednoduchou sadu (tablet napojený na systém e-známek a speciální kamera), kterou budou moci využívat jakákoliv vozidla obou složek.  

Díky tomu se výrazně rozšíří kontrolní místa. Hlídky už nebudou muset kontrolovat auta pracně vizuálně (např. dalekohledy), ale budou mít okamžitě on-line přehled o všech vozech ve vybraném úseku a budou mít možnost sledovat úhradu e-známek přímo v provozu na komunikacích, na odpočívadlech, parkovištích apod. 

Tato opatření kontrolu výrazně zefektivní. Pro plně automatizovanou kontrolu by bylo nezbytné zásadním způsobem změnit přístup k výjimkám ze zpoplatnění pro osoby s průkazem ZTP a v případě některých dalších zdravotních komplikací, které jsou závislé na tom, zda je ve vozidle přítomna osoba oprávněná pro tuto výjimku. Je to oblast, o které chce MD v dalších letech vést diskuzi s dotčenými organizacemi a MPSV. V případě shody pak upravit legislativu. Vybudovaný systém automatizovanou kontrolu umožňuje a po změně zákona ji bude možné zavést s minimálními dodatečnými náklady.

 


Zpět na výpis článků