Žádost týkající se zpoplatnění úseku dálnice D8 od exitu 64

Žádost týkající se zpoplatnění úseku dálnice D8 od exitu 64

Žádost:
"Dle informací na internetu Ministerstvo dopravy uvolnilo bez poplatku úsek dálnice D8 od exitu 64 (Řehlovice) až na státní hranici s Německem. K mému překvapení jsem byl ale u vjezdu do tunelu Panenská vykázán z D8, že tento úsek je zpoplatněn.. Prosím o vyjádření, co je pravda.“

Odpověď:
Úplný a přesný seznam dálničních úseků, které jsou zpoplatněné, je zveřejněn ve vyhlášce Ministerstva dopravy č. 383/2016 Sb. Snadno jej však najdete i na webových stránkách Státního fondu dopravního infrastruktury: http://www.sfdi.cz/dalnicni-kupony/dalnicni-kupony-2017/zpoplatnene-useky/ . Na webu najdete i přehlednou mapu.

Z tohoto seznamu vyplývá, že na D8 je zpoplatněný úsek Zdiby – Řehlovice (exity 1–65) a úsek Knínice – státní hranice (exit 80 až km 92), přičemž druhý úsek je zpoplatněný pouze ve směru ke státní hranici. V opačném směru, tedy směrem od hranic na Ústí nad Labem,  je úsek státní hranice – Knínice bez poplatků. Tunel Panenská je součástí druhého zpoplatněného úseku. Pokud jste po něm jel směrem k hranici, jel jste po jeho zpoplatněné části.