Obchvat Strakonic bude dokončen v srpnu 2018, začala jeho výstavba

Obchvat Strakonic bude dokončen v srpnu 2018, začala jeho výstavba
9.3.2017Média a tiskové zprávy

Ministr dopravy Dan Ťok odstartoval výstavbu obchvatu Strakonic. Stavbu se podařilo zahájit pouhé dva roky od nastartování nového stavebního řízení. Obchvat zlepší zejména průjezd tranzitní dopravy ve směru od Prahy a Písku na Klatovy a Horažďovice.

Obchvat Strakonic bude dokončen v srpnu 2018, začala jeho výstavba
„Severní dopravní půloblouk neboli obchvat Strakonic, je již druhou zahájenou stavbou letošní stavební sezony, mimo oprav na dálnici D1. Obchvat by měl obyvatelům Strakonic již od příštího léta přinést skutečnou úlevu díky odklonu tranzitní dopravy z přetíženého městského centra,“ řekl při zahájení stavby ministr dopravy Dan Ťok. Vysoutěžená cena stavby je 225,5 mil. Kč s DPH, dokončena by měla být v srpnu 2018, jejím zhotovitelem je Společnost I/22 Strakonice (M – Silnice, a.s. a Robstav stavby, k.s.).

Součástí 1,5 kilometrového obchvatu budou i protihlukové stěny, aby se minimalizoval hluk vznikající kvůli projíždějící tranzitní dopravě. Město Strakonice se podílí na obchvatu částkou 47 milionů korun, které investuje například do vybudování chodníků, parkovacích míst, osvětlení či lávky pro pěší.

Rekordní investice do přípravy staveb a oprav

Do přípravy staveb šel loni největší objem peněz od roku 2010, tedy 2,1 miliardy Kč. Letos tak budou zahájeny práce na více než 100 kilometrech nových úseků dálnic a řadě úseků prvních tříd, 38 km nových úseků dálnic bude otevřeno. Rekordní částky putují i do oprav, v roce 2015 se opravilo z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na dálnicích a silnicích I. třídy 545 km, v roce 2016 se jednalo o 605 km a letos je v plánu oprava více než 600 km těchto státních komunikací.

 
Zpět na výpis článků
Související články