Stavba dálnice D3 Ševětín - Borek byla zahájena, řidiči se zde poprvé projedou v prosinci 2019

Stavba dálnice D3 Ševětín - Borek byla zahájena, řidiči se zde poprvé projedou v prosinci 2019
15.3.2017Tiskové zprávy

Další část jihočeské dálnice D3 je ve výstavbě, 11 kilometrový úsek mezi Ševětínem a Borkem propojí dvě další rozestavěné části dálnice a po svém dokončení přivede jihočeskou část dálnice k Českým Budějovicím. Význam stavby se ještě zvýší po dobudování všech navazujících úseků až ke státní hranici s Rakouskem. Slavnostního zahájení stavby se zúčastnil ministr financí Andrej Babiš, ministr dopravy Dan Ťok a ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Stavba dálnice D3 Ševětín - Borek byla zahájena, řidiči se zde poprvé projedou v prosinci 2019
„Nový úsek jednoduše kopíruje současnou silnici, pro řidiče i jejich spolucestující však bude tato cesta mnohem bezpečnější a rychlejší než doposud,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok. Dálnice by po svém kompletním dokončení měla propojit Prahu s oblastí jižních Čech a rakouskou rychlostní silnici S10. Celková délka tahu dálnice D3 mezi Prahou a státní hranicí s Rakouskem je přibližně 171 kilometrů.

Letos by měl být také zahájen další navazující úsek dálnice D3 mezi obcemi Úsilné a Hodějovice, tedy nejsevernější úsek obchvatu Českých Budějovic. Stavba je zařazena mezi prioritní stavby vlády ČR, kterým byla Evropskou komisí udělena výjimka z hlediska zastaralých posudků EIA.

Letošní rok bude z hlediska výstavby a oprav na silnicích rekordní

Do přípravy staveb šel loni největší objem peněz od roku 2010, tedy 2,1 miliardy Kč. Letos tak budou zahájeny práce na více než 100 kilometrech nových úseků dálnic a řadě úseků prvních tříd, 38 km nových úseků dálnic bude otevřeno. Rekordní částky putují i do oprav, v roce 2015 se opravilo z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na dálnicích a silnicích I. třídy 545 km, v roce 2016 se jednalo o 605 km a letos je v plánu oprava více než 600 km těchto státních komunikací.

Podporu opět získaly i kraje

Ministerstvo dopravy opakovaně i v tomto roce podpořilo kraje, kterým na zanedbané silnice II. a III. tříd uvolnilo 2,5 miliardy korun, půl miliardy pak přidala vláda z rozpočtové rezervy, podpora je tedy na úrovni 3 miliard korun.

Záznam ze zahájení:

 

 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků
Související články