Preventivní opatření ve vlacích, na nádražích a doporučení autobusovým dopravcům

Preventivní opatření ve vlacích, na nádražích a doporučení autobusovým dopravcům
6.3.2020Média a tiskové zprávy

(AKTUALIZOVÁNO 06.03.) Správa železnic posiluje na nádražích informovanost cestujících obdobně, jako je tomu na pražském letišti. Na informačních tabulích a letácích je popsán postup Ministerstva zdravotnictví, co mají lidé dělat v případě, že se vracejí z oblastí nakažených koronavirem. Stejně tak budou k dispozici informace v mezinárodních železničních spojích Českých drah. Doporučení dává Ministerstvo dopravy spolu s Ministerstvem zdravotnictví i ostatním železničním a autobusovým dopravcům.

Preventivní opatření ve vlacích, na nádražích a doporučení autobusovým dopravcům
Správa železnic na hlavním nádraží v Praze a postupně také na dalších nádražích, kde je velké množství cestujících a zastavují mezinárodní vlaky, umisťuje informační panely a letáky v češtině i angličtině. Z nich se cestující dozví, co mají dělat, pokud jedou z rizikových oblastí a objeví se u nich typické příznaky nakažení novým koronavirem. Nechybí ani telefonní čísla na infolinku Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191 367.

Doporučení na zvýšení informování cestujících a zavedení zvláštních hygienických opatření dostanou od Ministerstva dopravy i autobusoví dopravci s linkami do zahraničí.

České dráhy preventivně rozšířily úklid zhruba dvou set vozů na zejména dálkových spojích. Při úklidu jsou nově používány prostředky jiného složení a zintenzivňuje se samotné čištění. Zaměřují se i na dezinfekci a ionizaci všech součástí vybavení, s nimiž přicházejí cestující do styku - kliky, nástupní madla, úchopové části odpadních košů, ovládací prvky dveří nebo sociální zařízení.

 
U expresních vlaků na linkách do Německa a Rakouska byla zahájena dezinfekce vybraných vozů pomocí speciálních ozonových generátorů. Tímto postupem se zlikvidují viry a bakterie v prostoru celého vozu. České dráhy zároveň mají aplikovat nanonátěr do interiéru vozidel, který přináší vysokou úroveň hygienické čistoty, a to díky tomu, že vytváří stabilnější povrchy, jež nepodléhají tak snadno znečištění.

Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem byly zpracovány informační dokumenty, co dělat pokud cestující ve vlaku nebo v autobuse pocítí příznaky nového koronaviru. (dokumenty pro železniční i autobusovou dopravu jsou uvedeny v příloze).

 

 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků