Kosmické aktivity se ČR vyplatí, přináší pracovní místa a jsou přínosem i pro desítek firem

Kosmické aktivity se ČR vyplatí, přináší pracovní místa a jsou přínosem i pro desítek firem
10.12.2019Tiskové zprávy

Česká republika v roce 2020 investuje do kosmických aktivit 1,205 mld. Kč ročně, což je o 275 mil. Kč více než dosud. Podporujeme kosmické aktivity s vysokou přidanou hodnotou a ekonomickým, strategickým, bezpečnostním a vědeckým potenciálem. Co přináší ČR aktivity v evropském kosmickém průmyslu a výzkumu?

Kosmické aktivity se ČR vyplatí, přináší pracovní místa a jsou přínosem i pro desítek firem
Představujeme aktivity, které mají napomoci zbavit se nálepky montovny Evropy.
  1. České společnosti se podílí například na vývoji klíčových družicových komunikačních terminálů do letadel  pro jednotný evropský systém řízení letového provozu či systému detekce nebezpečných chemických látek pomocí dronů. U nás se vyrábí i důležité komponenty pro nosné rakety a vesmírné sondy. České startupy vyvíjí mimo mobilních či mapových aplikací třeba i extrémně lehké rámy jízdních kol.
  2. V Praze máme také centrálu evropské agentury European GNSS Agency, která spravuje navigační systém Galileo. GSA se v roce 2021 transformuje na novou evropskou vesmírnou agenturu, která převezme odpovědnost za bezpečnostní akreditaci všech činností kosmického programu EU. Praha se tak stane hlavním městem evropského vesmírného výzkumu.
  3. Za každou korunu vloženou do kosmických aktivit se naší ekonomice vrátí hned 8 Kč.
 
Cílem ČR v nadcházejících letech je zejména:
  • dále posílit český kosmický průmysl, soustředit se na perspektivní technologie a aplikace (flexibilní solární panely pro družice, části nosných raket, pokročilé materiály, využití družicových dat v dopravě a zemědělství atp.),
  • být schopni v ČR připravovat a vyrábět komplexnější systémy do družic (celé přístroje, ucelené komponenty) či rovnou malé družice,
  • více se zapojit do mezinárodní spolupráce a do dodavatelských řetězců.
Co již děláme:
  • Ministerstvo dopravy (MD) je koordinátorem kosmických aktivit v ČR a za většinu z nich odpovídá.
  • MD posiluje účast ČR v programech ESA a otevírá tak českým firmám a výzkumným pracovištím možnost pracovat na technologicky velmi náročných projektech s těmi nejlepšími v Evropě.
  • Prostřednictvím programů ESA podporujeme projekty podnikatelského inkubátoru (ESA BIC), vzdělávacího centra ESA v ČR (ESERO) a brokera „technologického transferu“, tj. přenosu technologií z vesmíru dolů na zemi.


 Bez-nazvu.png


 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků