První měsíc s reflexními prvky. Mnoho viditelných chodců, ale i nedostačující použití baterky

První měsíc s reflexními prvky. Mnoho viditelných chodců, ale i nedostačující použití baterky
30.3.2016Tiskové zprávy

Již přes měsíc mají chodci povinnost nosit mimo obec reflexní prvky. Podle novely silničního zákona by je měli mít na sobě za snížené viditelnosti, pokud se pohybují po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

„Přestože zákon stanovuje povinnost používat reflexní prvky mimo obec, být v silničním provozu dostatečně viditelný je základním předpokladem bezpečnosti v jakékoliv situaci. Ve spolupráci s Policií ČR a BESIPem se proto snažíme o to, aby se použití reflexních prvků stalo nedílnou součástí každého chodce při každodenním pohybu v silničním provozu,“říká ministr dopravy Dan Ťok.    

Rozdají se statisíce reflexních prvků

BESIP ve spolupráci s Policií ČR rozdává reflexní prvky „neviditelným chodcům“ nejen při běžném výkonu služby, ale i při speciálních bezpečnostních akcích. Lidé mají možnost prvky získat také například na různých výstavách, veletrzích, sportovních akcích či regionálních akcích a seminářích. Od začátku tohoto roku se takto rozdalo již téměř 15 tisíc reflexních prvků. Do konce dubna jich chce BESIP rozdat dalších 100 tisíc.

„V běžném provozu jsme zaznamenali, že chodci i cyklisté na sobě obvykle nějaký reflexní prvek mají, a pokud tomu tak není, vozidla hlídek dopravní policie jsou těmito materiály vybavena a ihned na místě mohou takového účastníka silničního provozu zviditelnit reflexním páskem. Přestože nemůžeme označit všechny nemotorizované účastníky silničního provozu, investici do reflexních doplňků v řádu několika desetikorun rozhodně doporučujeme všem,“ říká plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.

Obyčejná baterka či mobil nestačí

Chodci se někdy mylně domnívají, že lze reflexní prvek nahradit obyčejnou baterkou či mobilním telefonem. Ani jedno z těchto zařízení neumí odrážet světlo dopadající z reflektoru auta, ale naopak se v něm (jako slabší zdroje světla) ztrácí a nejsou viditelné ze všech stran. U světla také platí v silničním provozu obecná zásada, že dopředu svítí bílé a dozadu červené (toto pravidlo platí u auta i kola). Pokud by tedy neměla být baterka či svítící mobil u chodce pro účastníky provozu ve tmě matoucí, musel by mít chodec červené a bílé světlo.

Další výhodou prvku z retroreflexního materiálu je fakt, že odráží světlo stále, baterka či mobil však mají zdroj, který se může vybít či světlo oslabit. V neposlední řadě je pořízení reflexního prvku znatelně levnější než pořízení baterky či mobilního telefonu.

Na kvalitě reflexního materiálu záleží

Reflexní prvky musí splňovat příslušné normy, které jsou v souladu s těmi evropskými a stanovují požadavky na optické vlastnosti těchto materiálů. Při výběru správného reflexního doplňku by se nakupující měli řídit zejména důvěryhodností výrobce a prodejce. Na kvalitních reflexních doplňcích zpravidla kupující nalezne informaci, že daný výrobek požadované normy splňuje.

Dostatečná vzdálenost na vyhnutí se srážce? Ideální je 200 metrů

Neosvětleného chodce v černém či modrém oblečení řidič vidí zpravidla pouze na 18 metrů. To znamená, že pokud jede rychlostí kolem 70 km/h, má pouhou necelou vteřinu na provedení příslušného manévru a odvrácení srážky. Lepší to je například se žlutou barvou oblečení, kdy je chodec zaznamenán na vzdálenost 37 metrů, v bílém ho pak řidič vidí na 55 metrů. Ale ani tato vzdálenost není v noci na bezpečné vyhnutí se chodci dostačující. Při rychlosti 75 km/h totiž potřebuje řidič nejméně 1,5 sekundy na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval, za tu dobu ujede 31 metrů. A než začne s vlastním vyhýbacím manévrem, ujede od zpozorování chodce více než 150 metrů. Na dokončení celého manévru pak potřebuje další čas a ujede další metry. Na tento celkem jednoduchý úkon, kterých se na silnicích děje denně nepočítaně, tak potřebuje řidič zhruba 200 metrů. A právě na takovouto vzdálenost může chodce spatřit, jen pokud má na sobě reflexní doplňky.

U chodce, který nepoužil žádné reflexní označení a není tak pro řidiče viditelný, záleží proto z velké části na náhodě, jestli řidič zvládne zareagovat na nenadálou situaci a chodec svoji cestu dokončí ve zdraví.

Odpovědi na časté otázky, spojené s reflexními prvky, naleznete zde.

 

Zpět na výpis článků