V létě využilo český vzdušný prostor nejvíce letadel v historii

V létě využilo český vzdušný prostor nejvíce letadel v historii
29.11.2016Média a tiskové zprávy

V létě 2016 se vzdušný prostor České republiky stal velice atraktivní z pohledu leteckých dopravců. Stejně jako v předchozích letech to prokázalo vyhodnocení provozních výsledků letní letové sezóny v období od května do října.

V létě využilo český vzdušný prostor nejvíce letadel v historii
V letní sezóně bylo ve vzdušném prostoru České republiky zaznamenáno 489 206 pohybů, což představuje nejvyšší provozní výkon v dosavadní historii podniku a meziroční nárůst provozu o 6 % (461 475 pohybů v roce 2015). Provoz byl tradičně nejsilnější v červenci, kdy oblastní středisko řízení letového provozu Praha poskytlo své služby 87 583 pohybům - v denním průměru tedy 2 852 letům. S ohledem na dosavadní trendy vývoje provozu lze předpokládat, že celkový provoz v českém vzdušném prostoru dosáhne v roce 2016 hranici 810 000 pohybů.
 
I v období vrcholící letní sezóny roku činila hodnota průměrného zpoždění v českém vzdušném prostoru 0 minuty na provedený let. ŘLP ČR, s.p. tak prostřednictvím svých služeb maximálně naplnil jeden z nejvýznamnějších provozních ukazatelů sledovaného leteckými dopravci. Ti mohou již druhým rokem v českém vzdušném prostoru využívat i tzv. koncept přímých tratí. Tento progresivní koncept významně zvyšuje možnost plánování a využívání optimálních letových tratí z pohledu leteckých dopravců, které se významně projevují v úspoře nákladů za palivo.
 
Z hlediska ekonomického je klíčová skutečnost, že v meziročním srovnání dochází v českém vzdušném prostoru k dynamickému nárůstu tzv. přeletových jednotek o 7,4 %. Dochází tedy jak nárůstu počtu proletěných kilometrů (využívání delších letových tratí) a zvyšuje se i maximální vzletová hmotnost letadel, které se na českém nebi objevují. Největším zákazníkem podniku je i nadále Lufthansa, následuje společnost Emirates a Turkish Airlines.  Společným jmenovatelem zájmu leteckých dopravců o český vzdušný prostor je tak bezpečnost, požadovaná kapacita a zákaznicky nastavená cenová politika (ŘLP ČR, s. p., od roku 2009 nezvýšil ceny za svoje služby).

Vybrané provozní informace
 
Celkový provoz v letní sezóně 2016 489 206 pohybů
Nejsilnější provoz za jeden měsíc – červen 2016 87 583 pohybů
Celkový počet cestujících v českém vzdušném prostoru v létě 2016
(při průměrné kapacitě 150 míst na jedno letadlo)
73 milionů

Zdroj: Řízení letového provozu

 
Zpět na výpis článků