Za odcházející vládou zůstává 180 km hotových dálnic a silnic I. tříd, dalších 123 km je ve výstavbě

Za odcházející vládou zůstává 180 km hotových dálnic a silnic I. tříd, dalších 123 km je ve výstavbě
7.12.2017Média a tiskové zprávy

Celkem 180 kilometrů dálnic a silnic prvních tříd se podařilo ministerstvu dopravy zprovoznit během čtyř let dosluhujícího vládního kabinetu. Konkrétně začalo sloužit řidičům 96 kilometrů nových dálnic a 86 kilometrů silnic prvních tříd. Práce na nových stavbách jsou v plném proudu, aktuálně se staví dalších 123 kilometrů nových silnic. Ministr dopravy Dan Ťok také začátkem příštího týdne zahájí dostavbu dálnice D6 nebo obchvat Slaného na silnici I/16. V roce 2018 budou postupně zahajovány další prioritní stavby.

Za odcházející vládou zůstává 180 km hotových dálnic a silnic I. tříd, dalších 123 km je ve výstavbě
„Výstavbu klíčových dálnic a silnic jsme v posledních letech oproti dřívějšku rozhýbali, i přesto, že nás stále brzdí velmi složitý systém povolování. Zablokovat stavbu je pro její odpůrce bohužel poměrně jednoduché, zatímco prosadit veřejný zájem je v některých případech téměř nemožné,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Přesto ministerstvo za uplynulé čtyři roky dokončilo 96 kilometrů dálnic, z čehož 33 kilometrů jsou zcela nové úseky a 63 kilometrů je modernizovaná D1, která je de facto stavbou kompletně nové dálnice za provozu. Navíc rezort každý rok opravil více než 500 km státních komunikací.

Ve výstavbě je aktuálně 75 kilometrů dálnic a 48 kilometrů silnic prvních tříd. Ministr dopravy v pondělí 11. prosince slavnostně zahájí stavbu přeložky silnice I/16 Slaný - Velvary. Nová silnice prakticky vytvoří obchvat Slaného, odvede tranzitní dopravu z města a zlepší propojení ústecké dálnice D8 se silnicí I/7 a navazující dálnici D7.

V úterý 12. prosince pak ministr Ťok zahájí další pokračování karlovarské dálnice D6, konkrétně středočeskou část v úsecích Nové Strašecí – Řevničov a samotný obchvat Řevničova.

Přípravné práce běží také na dostavbě D35 v úsecích Opatovice nad Labem - Časy a Časy-Ostrov. V místech nejsložitějších stavebních objektů je hotová archeologie, na estakádu přes Labe, další mosty a část trasy už je vydané pravomocné stavební povolení. Vládní výběrová komise posuzuje v posledním kole nabídky zhotovitelů. 

„Další dálniční stavby získají povolení v následujících měsících a budou zahájeny v příští stavební sezóně. Do čtyř let budou nové dálniční úseky postaveny a motoristé se po letech konečně dočkají viditelného rozšíření dálniční sítě,“ doplňuje Dan Ťok s tím, že za účelem urychlení výstavby nových dálnic, ale i vysokorychlostní železnice svolal na úterý dopoledne zástupce všech politických stran, kterým chce představit konkrétní návrhy nutných legislativních změn.

 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků
Související články