Ministerstvo dopravy a železniční odboráři se dohodli na úpravě režijního jízdného

Ministerstvo dopravy a železniční odboráři se dohodli na úpravě režijního jízdného
4.12.2017Tiskové zprávy

K udržení sociálního smíru na železnici přispěje dohoda o nastavení režijního jízdného pro roky 2018 a 2019. Podmínky dohody dnes podpisem společného memoranda stvrdilo Ministerstvo dopravy a zástupci železničních odborových svazů. Cena běžné režijní jízdenky se od příštího roku zvedne z 1000 korun na 1100. V komerčních vlacích nebude režijní výhody určovat stát. Ve formě zaměstnackých benefitů je ale poskytnou přímo České dráhy a Správa železniční dopravní cesty.

Ministerstvo dopravy a železniční odboráři se dohodli na úpravě režijního jízdného


Memorandum na období 2018 a 2019 zajistí režijní jízdné železničářům a všem skupinám, které na něj mají nárok. „Jsem rád, že jsme dosáhli dohody, která je důležitá pro sociální smír na železnici. Jednání byla složitá, ale nalezli jsme řešení, ke kterému se hlásí všechny strany. Pokud jde o nastavení cen, náš závazek jsme potvrdili úpravou tarifu, která už je podepsaná a začne platit od 1. ledna. Ceny režijního jízdného stanoví na další dva roky,“ uvedl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

V současnosti platí držitelé režijního jízdného za roční jízdenku platnou v síti Českých drah 1.000 korun, od příštího roku nově 1.100 korun a o sto korun bude vyšší cena také za režijní jízdenky pro bývalé železniční zaměstnance a děti zaměstnanců. Ti nově za roční jízdenku zaplatí 600 korun. Z tisíce korun na 1250 korun se pak zvýší cena ročních režijních jízdenek pro ostatní rodinné příslušníky. Kromě zaměstnanců ČD a SŽDC na režijní výhody mají nárok například i zaměstnanci Drážního úřadu.Vlaky na tratích, kde stát drahám na provoz nepřispívá, budou ze státem nařízeného tarifu vyjmuty. České dráhy i Správa železniční dopravní cesty ale režijní jízdné poskytnou v odpovídajícím rozsahu jako zaměstnanecký benefit. Dohoda také zajistí, že České dráhy nebudou diskriminovány v budoucích soutěžích na státem dotované rychlíkové linky. Tyto linky totiž budou podobně jako komerční vlaky vyjmuty ze státem nařízeného tarifu. České dráhy tak nebudou v soutěžích zatíženy tím, že musí celé skupině cestujících s nárokem na režijní jízdné poskytovat státem nařízenou slevu, zatímco jiní dopravci takovou povinnost nemají. Soutěže bude možné vypsat za férových podmínek. 
Stáhněte si:
Zpět na výpis článků
Související články