Reakce ministra dopravy na informace deníku Mladá fronta Dnes k výběru projektového manažera soutěže

Reakce ministra dopravy na informace deníku Mladá fronta Dnes k výběru projektového manažera soutěže
17.10.2014Média a tiskové zprávy

Ministr dopravy Antonín Prachař se důrazně ohrazuje proti spekulacím, podle nichž údajně nestandardně zasahuje do výběru projektového manažera, který bude pomáhat Ministerstvu dopravy s přípravou soutěže na nového provozovatele mýtného systému. Hodnotící komise, jejíž členy ministr vybral z řad expertů z resortu dopravy i akademické sféry, pracuje podle pravidel zákona o veřejných zakázkách a nezávisle vyhodnocuje předložené nabídky. Se závěry jednání komise se ministr dopravy seznamuje, aby na jejich základě mohl rozhodnout o dalším postupu.

Ministerstvo dopravy jako zadavatel této veřejné zakázky nese odpovědnost za to, že soutěž probíhá v souladu se zákonem a nikdo z uchazečů není diskriminován. „Právě proto, že dbám na co nejdůslednější kontrolu této důležité zakázky, považuji za nutné ještě před finálním rozhodnutím ověřit, zda žádný z uchazečů nepředložil mimořádně nízkou nabídkovou cenu.  Tento svůj záměr jsem nikdy neskrýval, a ostatně jsem ho potvrdil i na dotaz médií,“ zdůraznil Prachař. Ministr dopravy důrazně odmítá spekulace, že by šlo o nějakou zákulisní hru, naopak je jeho cílem zajistit řádný průběh celé soutěže.

Pokud jde o časový harmonogram výběru nového provozovatele mýtného systému, který by měl fungovat od roku 2017, je především odpovědností předchozích vlád, že tuto klíčovou věc zanedbaly, nedokázaly včas zahájit přípravu tendru a způsobily značné zpoždění. „Není to jediný dluh v oblasti mýtného systému, který napravujeme až nyní. Už v roce 2012 měla být zavedena evropská služba elektronického mýta, ale hotové v tom nebylo nic. Dospělo to až do stavu, kdy s námi Evropská komise zahájila řízení pro porušení povinnosti. Vytvořením potřebných podmínek pro fungování této evropské služby jsme hrozbu sankcí odvrátili. Jde ale o další příklad toho, že kolem mýta teprve nyní řešíme letité problémy,“ upozorňuje Prachař na postihy, které České republice hrozily v souvislosti s nedodržením termínu aplikace evropské služby elektronického mýta.

Zpět na výpis článků