Ministerstvo dopravy podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS o zakázkách na registr vozidel a zimní údržb

Ministerstvo dopravy podá rozklad proti rozhodnutí ÚOHS o zakázkách na registr vozidel a zimní údržb
31.8.2015Tiskové zprávy

Ministerstvo dopravy uznává a nezpochybňuje autoritu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ministerstvo nicméně postupuje tak, aby chránilo peněženky občanů a ušetřilo několik desítek milionů korun ročně za provoz Centrálního registru vozidel nebo za zimní údržbu silnic. Oba tendry ÚOHS zrušil podle našeho názoru kvůli neodůvodněnému formalismu. Ministerstvo dopravy proto podá u obou zrušených výběrových řízení rozklad k předsedovi antimonopolního úřadu a věří, že budou smysluplně přezkoumána všechna vyjádření zadavatele a související okolnosti.

Ministerstvo dopravy chápe, že ÚOHS při svém rozhodování přihlédl k dřívějšímu rozsudku Nejvyššího správního soudu, který se předmětnou problematikou okrajově zabýval. Nicméně se domnívá, že aplikace uvedeného rozhodnutí na případ zakázky na provozovatele Centrálního registru vozidel není správná. Předmětným rozhodnutím bylo vysloveno, že úřad v rozporu se zákonem vydal nedostatečně odůvodněná rozhodnutí. Zvolené řešení tak ministerstvo považuje za úřednicky hyperkorektní až alibistické. Úředníkem upřednostněná judikatura se vztahuje k jedinečnému případu, konkrétním podmínkám a konkrétnímu průběhu v tehdejší kauze, v rámci které byla Nejvyšším správním soudem primárně posuzována přezkoumatelnost rozhodnutí ÚOHS a jeho předsedy, nikoliv přiměřenost kvalifikačních předpokladů.

Nezpochybňujeme tedy autoritu celého antimonopolního úřadu, pouze kompetenci některých lidí. Byli bychom rádi, kdyby předseda takto váženého úřadu tyto věci vnímal.

Zpět na výpis článků